degisikbir.com

internette ilgimizi çeken özgün uygulamalar, yeni fikirler, fotoğraf ve illüstrasyonlar.

9 şubat 2012

Of Monsters and Men - Little Talks

Yönetmenliğini Mihai Wilson`ın yaptığı klip 5 gezginin bulduğu kristal meteorun içine hapsolmuş ve eve dönüş yolunu arayan bir kadının epik hikayesini anlatmakta. Değişik.

6 şubat 2012

Michael Shapcott

6 Haziran 1982 Hartford doğumlu cesur sanatçı, Amerika Hamden`de bulunan Paier College of Art`ta güzel sanatlar eğitimi almadan önce 2 yıl illüstrasyon okudu. Sanatçı, okulda öğrendiği geleneksel yöntemleri kırarak sanatının sınırlarını epey bir zorlamaktadır. Teknik anlamda da sınırlara bağlı kalmayan Shapcott, eserlerinde akrilik boya ve yağlı boyayı bir arada kullanarak "olmaz" deneni olduruyor. En büyük ilhamını müzik, farklı kültür ve inanç sistemlerinden aldığını söyleyen sanatçı, gördüğü ve duyduğu şeylerin zihinsel ve ruhsal bir uyanış sağladığını belirtiyor. Shapcott`a göre bu uyanış, eserlerini oluştururken en önemli enerji kaynağı. Leonardo Da Vinci, Ingres ve Jan Van Eyck`i en çok etkilendiği isimler arasında sayan Michael Shapcott; Dali, Frida ve Freud gibi ustaları da ekliyor. Sanatçı, başarısını ise her zaman öğrenme tutkusunun yanı sıra disiplinli çalışmaya bağlıyor. Michael Shapcott hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

2 şubat 2012

Manuel Rodriguez Sanchez

İspanyol asıllı Manuel Rodriguez Sanchez, grafik tasarımı öğrenimi görmektedir. Fotoğraf çekmeyi -özellikle de İspanya`nın doğa fotoğraflarını çekmeyi- çok sevdiğini söyleyen genç sanatçı, almakta olduğu grafik tasarımı eğitimini pek çok şeye olduğu gibi fotoğraflarına da yansıttığını belirtir. Daha şimdiden adından çokça söz ettiren Sanchez`in foto manipülasyonları oldukça dikkat çekici. Sanatçı hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

2 şubat 2012

Bulletproof - Music Video

1 şubat 2012

Tom Lacoste ve İnanılmaz Ateş Fotoğrafları

Fransa Bordo`da yaşayan genç sanatçı, "ilk aşkım" dediği fotoğraf çekmeye bir hobi olarak başlamış ve bu konuda kendi kendini geliştirmiş. Asıl uğraştığı alan ise sirk sanatçılığı! Tom Lacoste, Bordeaux Circus School`da jonglörlük, akrobasi, el dengelemek gibi eğitimler almakta. 23 yaşındaki Lacoste için ana tema: ateş. Bunu eleştirenlere ise renk körü olmadığını; aksine diğer renkleri görmenin kendisi için daha kolay olduğunu belirtiyor. Fotoğrafçılığı bir araç olarak gördüğünü söyleyen sanatçı için asıl olağanüstü olan şey, gördüklerini başkalarının da görmesi.

Devami burada »

1 şubat 2012

Felix Lammers - Fotoğraf

İlk fotoğraf makinesine 12 yaşındayken sahip olan Felix için fotoğraf çekmek bir tutku halini aldı. Alman sanatçı, Berlin`de eğitimini tamamladıktan sonra fotoğrafçı asistanı olarak Avrupa`ya açıldı ve burada moda ve güzellik fotoğrafçısı olarak yaptığı çalışmalarla uluslararası bir üne kavuştu. Diane Kruger, Cate Blanchett ve Uma Thurman gibi ünlülerin fotoğraflarını çeken Lammers`in çalışmaları Vogue, Glamour, Elle ve Harper`s Bazaar gibi dergilerde yayınlandı. Şimdi ise kariyerine, modanın kalbi Paris`te devam etmekte. Kendisi hakkında daha ayrıntılı bilgiyi sitesinde bulabilirsiniz. felixlammers.com

Devami burada »

1 şubat 2012

Kiyo Murakami - Fotoğraf

1976 Tokyo, doğumlu Murakami halen Japonya`da yaşamaktadır. Güzel sanatlardan mezun olduktan sonra illüstrasyon, tasarım ve müzik gibi sanatın farklı dallarında eserler vermekte. Yeni ve ünlü fotoğrafçıları pek de takip etmediğini belirten Murakami, özellikle klasik filmlerden, kendi çocukluk anılarından ve hayallerinden ilham aldığını belirtiyor. Bu işe gönül vermiş kişilere tavsiye olarak iki anahtar kelime söylüyor: Hayal gücü ve eğlenmek. Deprem ve tsunami sonrası zarar gören Japon halkı yararına sanatçı Mart 2011`de seçkin baskılarından bazılarını müzayedeye bağışlamıştır. Kendisiyle ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

28 ocak 2012

Silvia Pelissero

1991 doğumlu İtalyan sanatçı, Roma`da Liceo Artistico Giorgio De Chirico`yu bitirmiştir. Eserlerinde suluboya, yağlıboya, akrilik boyanın yanı sıra dijital fotoğraflara da yer vererek çeşitli teknikleri bir arada kullanan genç dahi, adından epeyce söz ettiriyor. Nam-ı diğer Agnes Cecile`nin çalışmalarının videoları ise tek kelimeyle büyüleyici! Silvia Pelissero`nun çalışmalarının daha fazlasını deviantart`ta bulabilirsiniz.

Devami burada »

28 ocak 2012

Kelimeler - Tipografi

1971 yılında Seul`de doğan sanatçı, 10 yaşındayken Brezilya`ya oradan da güzel sanatlar eğitimi almak üzere New York`a taşındı. Burada iletişim ve grafik tasarımı bölümlerini dereceyle tamamlayan Ji Lee`nin 2006 yılında da "Word as Image" adlı kitabı yayımlanmıştır. Çocukken harfler, eğlenceli birer oyuncaktı. Sonra harfler kelimelere; kelimeler cümlelere ve cümleler de düşüncelere dönüştü. Bu yol boyunca, A`dan Z`ye, onlara hayranlığım hiç bitmedi, diyen Ji Lee, kitabında bu tarz yüz kelimeye yer vermiştir. Özellikle illüstrasyonları ve kamusal sanat projeleri sayesinde daha da tanınan sanatçı, herkesin bunu yapabileceğini, herhangi bir tasarım ve çizim becerisi gerektirmeyeceğini; tek ihtiyacın kelimeleri ve harfleri farklı şekillerde algılamak için yaratıcı düşünme kabiliyeti olduğunu söylüyor. Lee için sölük ise çözülmeyi bekleyen binlerce eğlenceli görsel bulmaca!.. İşte Ji Lee`nin kelimeler ve anlamlarıyla yarattığı harika animasyonu, değişik!

26 ocak 2012

Tom French - İllüstrasyon

1982 Newcastle doğumlu Tom French, önce Newcastle`da sonra da Sheffield Enstitüsünde sanat ve tasarım bölümünü bitirdi. Eserlerinde genellikle figüratif çalışmalara yer veren French, bilinç ve bilinçaltına odaklanarak soyutluğu ve sürrealizmi ayrıntılı fotoğraf gerçekliğiyle birleştirir. Sanatçı çalışmalarında, bitmemişlik izlenimini veren formları klasik tekniklerle bir arada kullanarak "güzel ve huzursuz" arasındaki ince çizgiyi yakalar. French`in eserlerinde bu, çağdaş kent gerçekliğiyle klasik akademik tekniğin sentezi olarak karşımıza çıkar. Sanatçı halen Londra`da, kavramsal tasarım tecrübesiyle şablon, sprey boyama ve kolaj tekniğiyle deneysel resim ve illüstrasyon çalışmalarını sürdürmektedir. Tom French hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

kategoriler