degisikbir.com

internette ilgimizi çeken özgün uygulamalar, yeni fikirler, fotoğraf ve illüstrasyonlar.

25 ağustos 2012

Brooks Salzwedel - Reçine Mucizesi

1978 Kaliforniya, Long Beach doğumlu Brooks Salzwedel, Los Angeles`taki Art Center College of Design`dan 2004 yılında onur derecesiyle mezun oldu. Aynı yıl Mike Lohr`la ilk sergisini açan Salzwedel, daha sonra pek çok kişisel ve karma sergide yer aldı. Resimlerini grafit, bant ve reçine kullanarak yapan Salzwedel, bu farklı tekniğiyle eşsiz bir derinlik duygusunu çizimlerine aktarmakta. Salzwedel, özellikle son çalışmalarında 1890-1914 yıllarına odaklanarak New York East River Köprüsü, İskoçya Dördüncü Cadde Köprüsü, Los Angeles Altıncı Cadde Köprüsü gibi yapıları resmeder. Çizimleri, Juxtapoz, ArtReview, New Angels, NY Arts gibi dergilerde yayınlanan Brooks Salzwedel`in müşterileri arasında özel koleksiyoncuların yanı sıra Washington, DC, Four Seasons Otel gibi prestijli isimler yer almaktadır. Çizimlerinin yanı sıra aksesuar tasarımı da yapan Brooks Salzwedel hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

21 ağustos 2012

Woodkid - Run Boy Run

Daha önce de videosuna yer verdiğimiz Yoann Lemoine, 16 Mayıs 1983`te Fransa Lyon`da doğdu. Müzisyenliğinin yanı sıra klip yönetmenliği ve grafik tasarımı da yapan Lemoine, Emile Cohl`da illüstrasyon ve animasyon bölümünü başarıyla tamamlayarak Londra Swindon College`de serigrafi eğitimi aldı. Bu yıl Los Angeles MVPA Ödülleri`nde Yılın En İyi Yönetmen ödülünü alan Yoann Lemoine, 28 Mart 2011 Woodkid "Iron"ı yayınladı ve ardından bu müzik videosuyla başta İngiltere`de olmak üzere pek çok ödüle layık görüldü. Lana Del Rey`in Born To Die, Blue Jeans; Rihanna`nın Take Care; Katy Perry`nin Teenage Dream, Moby`nin Mistake gibi şarkıların yönetmenliğini yapan Yoann Lemoine hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler...

14 temmuz 2012

İlginç Bir Kısa Film: Le Miroir

Le Miroir, değişik bir teknikle, Louis`in çocukluğundan yaşlılığına kadar süren hikâyesinin anlatıldığı bir kısa film. Locarno`da prömiyeri yapılan film, dünya çapında elliden fazla festivalde gösterildi. Yönetmen koltuğunda İsviçreli Ramon ve Pedro (Antoine Tinguely ve Laurent Fauchère), şu sıralar birkaç uzun metrajlı proje üzerinde çalıştıklarını belirtmekte. Ayrıca ikilinin daha önce de ortak çektikleri iki kısa film bulunmakta. Film hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler.

29 mayıs 2012

Bertil Nilsson`un Objektifinden Vücudun Sınırları

1981 İsveç doğumlu Bertil Nilsson, 5 yıl boyunca Avrupa ve Kuzey Amerika`da 47 sirk sanatçısıyla hazırladığı fotoğrafları "Çağdaş Sirk Sanatçısı Görüntüleri" adıyla kitap hâline getirdi. Londra`da kişisel ve ticari amaçlı projelerine devam eden Nilsson, insan bedeni ve hareketlerinden ilham aldığını, bu nedenle genellikle dansçılar ve sirk sanatçılarıyla çalıştığını belirtiyor. Aynı zamanda sinemayla da ilgilenen Bertil Nilsson, fotoğraflarında insan vücudunun esnekliği, gücü ve çevikliğini yakalamaya çalıştığını belirtiyor. Bertil Nilsson ve çalışmaları hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

28 mayıs 2012

Su Birikintilerindeki Londra - Gavin Hammond

Sweet Tooth grubunun şarkı sözü yazarı ve gitaristi aynı zamanda yazar, karikatürist ve yapımcı Gavin Hammond, bu sefer de “London in Puddles” serisiyle Lomo fotoğrafçısı olarak karşımıza çıkmakta. “London in Puddles” serisi, Londra`nın özellikle turizm açısından önemli mekânlarının su birikintilerindeki yansımalarının fotoğraflandığı deneysel bir çalışma. Çalışmayı ilginç hâle getiren bir diğer özellik ise Lomo! Son yıllarda bir "kült" haline gelen ve ilk olarak Rus ajanları için üretilen Lomo fotoğraf makinesi kullanılarak çekilen fotoğraflara sonrasında da Photoshop vb. hiçbir müdahale yapmadığını belirten Hammond, böylece dürüst, salt bir gerçekliği yansıttığını belirtiyor. Şu an Londra`da bulunan, Avustralya Sydney kökenli Hammond hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

26 mayıs 2012

Rhys Owens`ın Sıra Dışı Portreleri

Galler doğumlu Rhys Owens, şu an Swansea, Birleşik Krallık`ta illüstrasyon, karakter tasarımı ve dijital sanatla uğraşmakta. Kendi markası olan Hidden Moves`u oluşturmadan önce, uzunca bir süre dışarıya işler yapan Owens, Hidden Moves`la gerçeküstü karakterler yaratarak bunları, sertifikalı tişört, yastık, poster gibi ürünlerle ve sınırlı sayıda satışa sunmakta. Bu sıradışı karakterlerini çok aktif bir hayal gücü ve aşırı kafeine borçlu olduğunu söyleyen Rhys Owens, özellikle sokak sanatı, müzik, film ve çizgi romandan beslenmekte. Genellikle çizimlerinde ölüm, kafatası gibi karanlık motif ve imgeleri, yumuşak bir renk paletiyle kullanan Rhys Owens hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

16 mayıs 2012

Eğlenceli Bir Kısa : Bob

Bob, küçük bir ekiple altı ayda tamamlanmış ve yüzden fazla uluslararası festivalden ödülle dönmüş keyifli bir animasyon. Aşkının peşinden dünyayı(!) dolaşan bir hamsterın "Bob"la tanışma hikâyesinin anlatıldığı kısa animasyon hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler. (NOT: 02.27 dakikadan sonrasını da izleyin.)

15 mayıs 2012

Kâğıda Sığmayan Gerçeklik - Fredo`nun Karakalem Çalışmaları

1991 Şili doğumlu Fredo nam-ı diğer Wladimir Inostroza, üç boyutlu gerçekçi karakalem çizimler yapan genç bir dâhi. Fredo, kâğıttan taşan bir gerçeklikle çizdiği bu resimlerin çoğunu 16-17 yaşlarındayken yaptı. M.C. Escher, Rembrandt, Beksinski ve Arcimboldo gibi ustalardan ilham alarak kendi modern tarzını geliştirdiğini belirten Fredo, 3d çizimlerinin yanına eklediği gerçek ışık ve objelerle büyük bir yanılsama yaratıyor. Fredo`nun gerçek ve çizginin birbirine karıştığı bu yaratıcı çizimleri "karanlık" tarafa daha yatkın. Müziğin, bu yaratıcı sürecin önemli bir parçası olduğunu söyleyen Fredo`nun en sevdiği gruplar arasında Tool, Sigur Rós ve Explosions in the Sky yer almaktaymış. Sanatçı hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

15 mayıs 2012

Mikey Please - The Eagleman Stag

BAFTA En İyi Kısa Animasyon ve SXSW Jüri Özel Ödülüne layık görülen "Eagleman Stag" bir Mikey Please filmi. Stop motion tekniği kullanılarak hazırlanan animasyonda, Peter`ın zaman algısının hızlanmasını kontrol etme çabasının giderek uçlaşması konu edilir. Ayrıca kahramanımız Peter, üst üste "fly" kelimesini tekrarlayınca "life" kelimesinin ortaya çıktığını fark edecek ve bu keşfi ona çok yardımcı olacaktır. İyi seyirler.

12 mayıs 2012

Pawel Kuczynski`nin Hicvettikleri...

1976 yılında Polonya Szczecinie doğan karikatürist, Poznan Güzel Sanatlar Akademisi Grafik bölümünü bitirmiştir. 2004 yılından bu yana 92 ödül ve unvana sahip Pawel, karikatürlerinde yoksulluk, ücret eşitsizliği, çocuk işçiliği, kirlilik, siyaset, militarizm, hırs gibi küresel temaları hicvetmekte. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması`nda da 2006 yılında birinciliğe sahip olan kara mizah ustası Pawel Kuczynski hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

kategoriler