degisikbir.com

internette ilgimizi çeken özgün uygulamalar, yeni fikirler, fotoğraf ve illüstrasyonlar.

11 mayıs 2012

Çarpıcı Bir Kısa Film: Tungijuq

Görsel ve müzikal bir ifadeyle Eskimo kültüründe avcılığın ele alındığı çarpıcı kısa film "Tungijuq" uluslararası Sundance, Toronto, Montreal, ImagineNative gibi festivallerde özel seçki olarak gösterildi. Yönetmenliğini Félix Lajeunesse ve Paul Raphaël`in üstlendiği Kanada yapımı filmde, Eskimo caz şarkıcı Tanya Tagaq da hem sesiyle hem de oyunculuğuyla yer aldı. Film hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler.

1 mayıs 2012

Si Scott - Hayvanlar Alemi

Si Scott, Birleşik Krallık`ta sanatçılık ve tasarımcılığının yanı sıra yaratıcı danışmanlık hizmeti de vermekte. Çok sayıda ödüle layık görülen Scott; aralarında Vogue, Nike, Tiffany & Co, Sony, Guinness, Absolut, American Express`in bulunduğu önemli pek çok markayla da çalışmış, reklam kampanyalarına katkıda bulunmuştur. Huddersfield Üniversitesi Grafik Tasarım ve İllüstrasyon bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak konuşmalar yapan ve Tokyo`dan New Yorka, Brezilya`dan Sydney`e dünyanın dört bir yanında çalışmalarını sergileyen Si Scott`ın en büyük hayali Interpol grubunun özellikle de "Obstacle 1" adlı şarkılarına bir video klip çekebilmekmiş. Müziğin yanı sıra filmlerle de arası iyi olan Scott`ın favori ismi "Control"den hatırlayacağımız Anton Corbijn`miş. Grafik tasarımcı ve illüstratör Si Scott ve diğer çalışmaları hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

30 nisan 2012

Bir Kısa Film - "D"

Filmi yazan, yöneten ve düzenleyen Venezuelalı Rafael Velásquez Stanbury, bir dükkanda boyama kitabı karıştırırken çocuklar için bir alıştırmayla karşılaşır. Çiçek resminin tamamlanabilmesi için alfabetik bir sırayla noktaların üzerinden geçmenin gerekliği olduğu bu alıştırma "D"nin de doğduğu an olur. Kavramsallaştırma, modelleme, animasyon ve render çalışmalarında ise René Alex "D"ye hayat verir. 3DS Max, After Effects ve Photoshop kullanılarak Chiguire Animation Studios`ta hazırlanan bu kısa animasyon hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler.

30 nisan 2012

David Bray`in Kadınları

Londra`da bulunan Central St. Martins`in Grafik Tasarımı bölümünden 1992 yılında dereceyle mezun olan David Bray, aralarında MTV, BBC, Puma, H&M, Vodafone gibi markaların da yer aldığı geniş bir müşteri portföyüne sahip. 1996`dan beri serbest çalışan Bray, görsel sanatlar kadar müzikten de ilham aldığını belirtiyor. Richard Phillips, Richard Prince, Allen Jones gibi sanatçıları; illüstratörlerden Eric Stanton ve Charles Keeping`i ve fotoğrafçılardan Helmut Newton, Araki ve Terry Richardson`ı beğendiğini belirten David Bray, büyürken duvarında poster yerine Gertrude Hermes tarafından çizilmiş kaplan, goril ve fil resmi olmasının, çizimlerindeki hayvan saplantısının temellerini oluşturduğunu düşünmekte. Eskiden kalemle çizim yapma eğilimi olduğunu; ancak sprey boya ve mürekkeple de deneysel çalışmalar yaptığını söyleyen Bray, ilk defa 2010 yılında denediği keçeli kalemi heyecan verici bulmaktaymış. Dijital boyama ve bilgisayar çalışmalarıyla ilgili, bir ekranın arkasına sıkışmışlık hissine kapıldığını, ayrıca bunun tesadüflüğü de yok eden bir tarz olduğunu düşünmekte. David Bray, nam-ı diğer Dennis Brown ve çalışmaları hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

26 nisan 2012

Hızlı Bir Kısa Animasyon - Ruin

Ruin, kıyamet sonrası evrende geçen bilimkurgu macera türünde kısa bir animasyon film. Cast kısmının sonrasından da anlaşılacağı üzere, Ruin`in bir devam filminin ilki olduğunu da belirtelim. Oddball Animation tarafından hazırlanan Ruin hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

25 nisan 2012

Mr.Frivolous`un Konuşkan Portreleri

Kendini pazartesiden cumartesiye tam zamanlı sanatçı, pazar günleri ise Ninja Kaplumbağalar`ın beşincisi olarak tanımlayan İngiliz Mr.Frivolous, halen Londra`da yaşamakta. OC ve Smashing Pumpkins hayranı olduğunu ve Gustav Klimt, David Bray, Aubrey Beardsley, Jack Kirby, Audrey Kawasaki, Mike Allred gibi sanatçılardan etkilendiğini belirten Mr. Frivolous, çizimleri için keçeli kalem tercih edenlerden. Mr.Frivolous, kişilerin konuşma ya da düşüncelerine de yer veren fantastik portreler çizmekte. Londra, California, Los Angeles gibi önemli şehirlerdeki galerilerde karma ve kişisel sergilerde yer alan Mr.Frivolous ve eğlenceli çizimleriyle ilgili hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

25 nisan 2012

Imaginary Forces - God of War: Ascension

Bu çarpıcı tanıtım videosu, 1996 yılında kurulan ve çok büyük işlerin altında imzası bulunan ajans Imaginary Forces tarafından hazırlanan God of War: Ascension adlı oyununun Sony PlayStation sürümü için hazırlananmıştır. 70 kişilik bir ekiple Los Angeles ve New York`ta çalışmalarını sürdüren ajans ve God of War: Ascension hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

24 nisan 2012

Vadi Tkachev`in Kışkırtıcı Çizimleri

Rus sanatçı Vadi Tkachev, Moskova`da tasarım, illüstrasyon ve resimle ilgili çalışmalar yapmaktadır. Genç sanatçı, çizimlerinde akrilik, mürekkep, sprey boya ve keçeli kalem gibi farklı unsurları dijital tekniklerle bir arada kullanarak kendi tarzını ve markasını yaratmıştır. Resimlerindeki karmaşa ile bu karmaşanın ironik anlatımını, oldukça yaratıcı ve erotik bir biçimde sunan Vadi Tkachev ve çizimleri hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

17 nisan 2012

Vladimir Tomin - Rule 30

Daha önce de illüstrasyonlarına yer verdiğimiz Rus tasarımcı Vladimir Tomin, şimdi de karşımıza değişik ve oldukça yüksek bir kaliteye sahip video çalışması "Rule 30" ile çıkmakta. Vladimir Tomin, Rule 30`u "Çok karmaşık sistemleri nisbeten daha basite çevirmek için doğru bilgiyi bulmakla ilgili bir video" olarak niteliyor ve bu videoyu, Stephen Wolfram`ın "Her Şey Teorisini Hesaplamak" adlı TED konuşmasından ilham alarak hazırladığını belirtiyor. Vladimir Tomin ve çalışmaları hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

14 nisan 2012

Dmitry Ligay - İlustreishnzz ve Diğerleri

1986 Özbekistan doğumlu Dmitry Ligay, Taşkent Enstitüsünde Mimarlık ve İnşaat okumuş. Halen Taşkent`te yaşayan Dmitry, serbest olarak illüstratörlük yapmakta. İronik kolajları oldukça çarpıcı olan Dmitry`in, hayatta yapmak istediği üç şey ise bir müzik grubu için albüm kapağı çizmek; resimli bir bitki ve hayvan ansiklopedisi hazırlamak ve delilerin, katillerin, casusların, tanıkların yer aldığı bir mahkeme salonunda, kötülükleri resmetmekmiş. Son çizimlerinin yer aldığı çalışmaya "ilustreishnzz" adını veren, çizimlerinin genelinde enteresan bir eleştiri barındıran ve son çalışmalarındaki kavramsal tasarımlarıyla oldukça dikkat çeken Dmitry Ligay hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

kategoriler