degisikbir.com

internette ilgimizi çeken özgün uygulamalar, yeni fikirler, fotoğraf ve illüstrasyonlar.

14 nisan 2012

Ariel Costa`nın Eğlenceli Harfleri: Alphabetic

Alphabetic, ses düzenlemesi Marcelo Baldin`e ait, Studio Nitro`da Ariel Costa tarafından hazırlanan deneysel bir animasyondur. Yönetmenliğin yanı sıra animasyon ve tasarımla da ilgilenen Ariel Costa, Brezilya, Sao Paulo`da yaşamakta. Costa, bu animasyonu hazırlarken "chunk five" adlı ücretsiz yazı karakterini kullandığını ve çok eğlendiğini; bir sonraki çalışma için sabırsızlandığını belirtiyor. Ariel Costa hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

13 nisan 2012

Martin Stavars`ın Objektifinden Dünyanın Megakentleri

Martin Stavars, 1981 yılında Czestochowa, Polonya`da doğdu. Ekonomi, bilgisayar bilimleri ve fotoğrafçılık eğitimleri alan Martin Stavars, özellikle siyah beyaz kent manzaraları ve gece fotoğrafları konusunda uzmanlaşmıştır. Çalışmaları pek çok uluslararası yarışmalara kabul edilen Stavars, New York`taki Uluslararası Fotoğraf Ödülleri`nden 2008, 2009 ve 2011`de birincilikle döndü. Şu an LOndra`da ND dergisinin Editörlüğünü yapan Martin Stavars, aralarında İspanya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Belçika, Hollanda, İngiltere, Galler, Almanya, İrlanda, Portekiz, Hong Kong, Singapur, Şangay, Tokyo, Kanada, Kuzey Kutbu, Grönland, Fransa, Dubai, Güney Kore ve Türkiye`nin fotoğraflarının bulunduğu geniş bir portföye sahip. Martin Stavars hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

12 nisan 2012

Marumiyan`ın Renkli Dünyası

1985 yılında Japonya Fukuoka doğan sanatçı, babasının etkisiyle çizime ilgi duyduğunu ve bu doğrultuda grafik sanatlar ve tasarım bölümü okuduğunu belirtiyor. 2007 yılından beri "Marumiyan" takma adını kullanarak serbest çalışan sanatçı, özellikle poster, el ilanı, web sitesi, cd kapağı vb. tasarımlar yapmakta. Prestijli Japon tasarım dergilerinden biri olan MDN tarafından, en iyi on sanatçı arasında gösterilen Marumiyan, ulusal ve uluslararası pek çok sergide yer almıştır. Genellikle çiçeklerle, canlı renklerle serbest resimler ve fotoğraflı kolajlar çizen Marumiyan hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

10 nisan 2012

Martin Owczarek`in Gözünden 21. Yüzyıl

Marcin Owczarek, 1985`te Wroclaw Polonya`da doğdu. 20 yaşındayken Wroclaw`daki The College of Photography`de fotoğrafçılık eğitimi alan Martin Owczarek, şu an Lier, Belçika`da yaşamakta. Owczarek, en çok teknolojinin kentsel yaşamdaki insana etkilerini eserlerine yansıtmakta. Mekanikleşmeye ve standartlaşmaya odaklanarak dünyayı, antiütopik tarzda ele aldığını ifade eden Martin Owczarek, bunun, yaptığı antropolijik araştırmalara dayandığını belirtmekte. 21. yüzyılın, toplumsal ve bireysel yaşamdaki yansımalarını çizimlerine ustaca aktaran Martin Owczarek; normlar, çarpıtılmış inançlar, hükümetler, kanunlar, propagandalar, televizyon vb. yüzünden gerçeklerin topluma farklı yansıtıldığına sanatıyla dikkat çekmekte. Şamanizm, Gnostisizm ve simya ile ilgilendiğini belirten Martin Owczarek çağımızı şöyle özetlemekte:"Parasını ödeyin ve istediğinizi alın!" Kris Kuksi`nin heykellerini çağrıştıran bu çalışmalar ve Martin Owczarek hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

10 nisan 2012

Nicebleed`den Tasarım Örnekleri

Nicebleed, Cebu Filipinler merkezli, illüstrasyon, tasarım, grafik ve giyim tasarımı üzerine Francis ve Laurence Minoza`nın birlikte hayata geçirdikleri bir proje. Nicebleed hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

9 nisan 2012

The National Fanfare of Kadebostany - Walking with a Ghost

Kadebostan; Romanya, Kazakistan, Rusya ve Polonya`dan bir araya gelen altı müzisyenin kurduğu yeni bir "ülke"dir. Keman, viyolonsel, çello, piyano, akordeon, obua, teneke davul, fagot, saksafon, gitar ve banjo gibi enstrumanların biraz Balkan ve Latin ezgileri biraz da elektronik ve tekno ezgilerle harmanlanmasından ortaya büyüleyici bir sonuç çıkıyor. The National Fanfare of Kadebostany hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

8 nisan 2012

Vladimir Fedotko`nun Mucizeler Diyarı

1967 yılında Leningrad`da doğan Vladimir Fedotko, eşi ve çocuğuyla St Petersburg`da yaşamakta. Film enstitüsünden mezun olan Fedotko, yaklaşık yedi yıl önce fotoğraf çekmeye ve bu fotoğraflara Photoshop uygulamaya başlar. Önceleri fotoğrafçılıkta "Photoshop" müdahalesinin -maalesef- bir sahtecilik olarak görüldüğünü hatırlatan Vladimir, bir fotoğraf oluştururken en önemli şeyin estetik ve görüntünün sanatsal bir anlamlılık içermesi gerektiğini belirtiyor. Hayat ve yansımalarından ilham aldığını, çalışmalarına özellikle kadınların egemen olduğunu belirten Vladimir Fedotko hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

27 mart 2012

Shohei Otomo ve Keçeli Kalem Harikaları

1980 Tokyo doğumlu Shohei, ünlü manga sanatçısı Katsuhiro Otomo`nun oğludur.Shohei Otomo, Tama Sanat Okulundan mezun olmuş ve yağlı boya konusunda uzmanlaşmıştır; ancak yağlı boya ve tuvalden vazgeçerek tükenmez kalem, kağıt ve geleneksel Japon ikonografisi ve manga karakterleri kullanarak oluşturduğu çarpıcı tarzını, Japon sezgisiyle Batı mantığının sentezi olarak gördüğünü belirtiyor. Çizimlerini önce bir iz şeklinde kağıda tasarladığını, ardından tükenmez kalemle mümkün olduğunca bu taslağı detaylandırdığını, keçeli kalemle de çizimine son halini verdiğini belirten Otomo, kullandığı materyallerin, kara kalem gibi yansıyıp parlamamasını ayrıca da oldukça ucuz olmasını sevdiğini söylüyor. Sanatında, Batı kültürü ve Japon geleneğini çok iyi dengelemeyi başaran Shohei nam-ı diğer Hakuchi, bu başarılı tarzı nedeniyle uluslararası bir unvana sahiptir. Shohei Otomo ilham kaynağının filmler -özellikle de Kobayashi Masaki, Toshio Matsumoto ve Akira Kurosawa filmleri- olduğunu belirtiyor. Shohei Otomo (Hakuchi) hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

26 mart 2012

Dağhan İş - Kör

Kör, yönetmenliğini Dağhan İş`in yaptığı özgün bir video çalışması. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimi alan Dağhan İş, İFSAK, İf, Berlin, Cannes gibi ulusal ve uluslararası pek çok festivalde yer aldı. Çoğunlukla müzik videoları yönettiğini belirten Dağhan İş, şimdilerde uzun metrajlı bir proje için senaryo yazmakta. Dağhan İş hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bu arada "Kör" için unutulmaması gereken bir diğer önemli isim daha var: Videoda izlediğimiz ve hatta dinlediğimiz, aynı zamanda metni de hazırlayan Defne Turaç! İyi seyirler...

21 mart 2012

Tadufeu

Tarih öncesi bir kabile tarafından tesadüfen ateş bulunmuştur! Ve çok üşüyen bir Neandert ailenin ısınmak için ateşi istemeye karar vermesiyle olaylar mizahi bir biçimde gelişir... Mickaël Bellamy, Coralie Braconnot, Franck Delfortrie, Julien Jamme ve Olivier Pierre tarafından, Fransa Montpellier ESMA (Ecole Supérieure des Métiers Artistiques)`da üretilen kısa film Tadufeu hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler.

kategoriler