degisikbir.com

internette ilgimizi çeken özgün uygulamalar, yeni fikirler, fotoğraf ve illüstrasyonlar.

7 mart 2012

David De Agostini`nin Çarpıcı Çizimleri

David De Agostini, 1952 yılında Toronto`da doğdu. Toronto Güzel Sanatlar Akademisinde skenografi ve set tasarımı bölümlerini bitirdi. İlk çalışmalarını De Agostini, 1967 yılında, 15 yaşındayken sergiler ve bu resimlerinde 19 ve 20. yüzyıl sahne ve atmosferinden esintiler vardır. Agostini`nin tablolarında hastalık ve ölüm bir çığlık gibi işlenmiştir: kan damlaları, karanlık gözler, gizemli kadınlar, kayıp çocuklar... Ve bu kahramanların anlattığı kayıp insanlığın hikayesi. Kısaca De Agostini`nin dediği gibi: "Yaşam, neredeyse dayanılmaz bir yorgunluk haline gelmiş gibi görünüyor." David De Agostini hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

7 mart 2012

YDK Morimoe - Resim

1985 doğumlu Japon illüstratör Hi Aka Xhxix (YDK Morimoe), çizimlerine boya, fotoğraf ve özel efektlerle "vahşi" hayalgücünü de katarak ilginç çalışmalar ortaya koymakta. Gerçeküstü resimleriyle yer aldığı sergilerle uluslararası bir üne kavuşan YDK Morimoe, genellikle genç erkek odaklı, gençlik travmaları ve suistimali çarpıcı bir şekilde resimlerine yansıtır. Resimlerindeki kanlı yüzler, üzgün gözler, mutsuz insanlarla oldukça çarpıcı ve izleyiciyi rahatsız edici kompozisyonlar kuran Morimoe hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilir ve daha fazla resim örneği için buraya tıklayabilirsiniz.

Devami burada »

4 mart 2012

Andrew Huang - Solipsist Fragmanı

2012 Slamdance Film Festivali Deneysel Kısa Film Jüri Özel Ödülü alan, Andrew Huang`ın son kısa filmi Solipsist, bir iki ay içerisinde yayınlanacak. Fragmanıyla bile oldukça merak uyandıran Solipsist ve yönetmen Andrew Huang hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Kısa ve çarpıcı... İyi seyirler.

3 mart 2012

Ruben Ireland`ın İllüstrasyon ve Resimleri

1987 doğumlu Ruben Ireland, grafik tasarımcı ve illüstratör olarak Londra`da yaşamakta. Genellikle Ruben mürekkep, akrilik ve suluboyayla yıpranmış kağıtlara Photoshop uygulayarak çizimler yapmakta. 2010 yılında Middlesex Üniversitesi İllüstrasyon bölümünden mezun olan Ireland, özellikle afiş ve animasyonlar üzerine çalışmaktan zevk aldığını; sıfatlar, renkler ve hayvanlara ise çok büyük bir ilgi duyduğunu söylüyor. Çalışmalarından artan vaktini müziğe, resimli kitaplara ve filme ayıran Ruben Ireland, kendini "karma medya sanatçısı" olarak tanımlıyor. Çalışmaları, 2009`da ödüle layık görülen Ruben Ireland hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

3 mart 2012

Stella Im Hultberg`in Resimleri

Güney Kore, Seul doğumlu Stella Im Hultberg, "tesadüfen" sanat dünyasının içine girdiğini, aslında endüstriyel tasarım eğitimi alıp ürün tasarımcısı olarak çalıştığını belirtiyor. Kent Williams, Herbert Baglione, David Choe, Marlene Dumas, Jin Young Yu gibi sanatçıların eserlerini beğendiğini, müzikte ise özellikle 60`lı yılların rock türünden ilham aldığını söylüyor. Çizimlerini genellikle modelsiz, hayalgücüne dayalı yapan Stella Im Hultberg hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

3 mart 2012

Jesús Orellana - Rosa

Rosa, doğal yaşamın tamamen ortadan kalktığı bir dünyada geçen bir kısa bilimkurgu. Jesús Orellana tarafından yapılan film, Seattle Uluslararası Film Festivali`nde dünya prömiyerinden bu yana prestijli pek çok festivalde yer almıştır. Hollywood yapımcılarının da dikkatini çeken film, sinema filmi olarak geliştirilmekte. Film hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler.

2 mart 2012

Kris Kuksi`nin Muhteşem Heykelleri

1973`te Springfield Missouri`de doğan Kris Kuksi, eşsiz yetenek ve titiz bir teknikle yarattığı karmaşık heykelleri sayesinde kısa sürede çok beğenilen ve tanınan biri haline gelir. Kris insanlığı, temel olarak hırs ve materyalizm tarafında tahrik edilen; anlamsız ve kırılgan olarak tanımlar. Sanatıyla da "diğerlerinin" safsatalarını açığa çıkardığını, böylece izleyiciye yeni bir farkındalık düzeyi yarattığını umuyor. Heykellerinde ölümsüz Tanrılar ve Tanrıçalar, tarihsel ve mitolojik unsurlar, modern endüstriyel dünya ile ustaca kaynaştırarak müthiş bir uyum ortaya koyan Kuksi, pek çok ödüle layık görüldü. Kris Kuksi`nin dünya çapındaki galeri ve müzelerde bulunan heykelleri, uluslararası yüzün üzerinde sergide yer almıştır. Heykel dehası Kris Kuksi hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

1 mart 2012

Kassandra ve Foto Manipülasyon Harikaları

Elena Vizerskaya nam-ı diğer Kassandra, 1980 Kiev, Ukrayna doğumlu bir tasarımcı. Sanat okulu ve Uygulamalı Sanat ve Tasarım Enstitüsünü bitirdikten sonra 2004 yılına kadar tasarımcı olarak çalıştı. Amerikada`ki ilk sergisini Mayıs 2011`de sergileyen Kassandra uluslararası ses getirdi. Fotoğraf ve foto manipülasyonlarında gerçeküstü tuhaflığı, erotizmi provokatif bir biçimde sergileyen Kassandra`nın diğer çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

1 mart 2012

Vanessa Dakinsky`in Yağlıboya Çalışmaları

1985 Fransa doğumlu Vanessa Dakinsky, çizimlerini rüyayla gerçekçi elementlerin tanımsız mekanlarda birleşmesi olarak tanımlıyor. Genellikle tuval üzerine yağlı boyayla çalışan Dakinsky, resimden obsesif bir haz aldığını belirtiyor. Vanessa Dakinsky hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

1 mart 2012

Levi van Veluw`un İlginç Çalışmaları

Hollanda Arnhem Artez Sanat Okulundan mezun olan, 1985 doğumlu Levi van Veluw, Avrupa ve Amerika`nın çeşitli yerlerinde yaptığı sergilerle başarısını uluslararası da kanıtlamış oldu. Amerika`daki IPA Uluslararası Fotoğraf Ödülleri tarafından yılın fotoğrafçısı seçilen Veluw, 2009`dan beri Rotterdam Willem de Kooning Akademisi Fotoğraf bölümünde sanat öğretmenliği yapmaktadır. Sanatçı çalışmalarında heykel, fotoğraf ve enstalasyonu ustaca kaynaştırır. Levi van Veluw hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

kategoriler