degisikbir.com

internette ilgimizi çeken özgün uygulamalar, yeni fikirler, fotoğraf ve illüstrasyonlar.

1 mart 2012

Kumi Yamashita - Gölge Sanatı

New York`ta yaşayan, Japon asıllı Kumi Yamashita, gölge sanatının öncülerindendir. Bu dalda ilk ödülünü 1995 yılında Washington`da alan "gölge ustası" dünya çapında bir ün sağlamıştır. "The Glasgow School of Art"tan mezun olduktan sonra Singapur, Tayvan, Japonya, İngiltere, Türkiye, Meksika ve ABD gibi pek çok ülkede gösteriler yapan Kumi Yamashita hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

29 şubat 2012

The City of Samba

2011 Rio de Janeiro Karnavalı sırasında çekilen görüntülerle "tilt shift" tekniği kullanılarak hazırlanan "The City of Samba" Jarbas Agnelli ve Keith Loutit tarafından yapıldı. İyi seyirler.

29 şubat 2012

WE MISS YOU

Üç sinema öğrencisi (Hanna Maria Heidrich, Sebastian Bandel, Steffen Wilhelm)nin yaptığı film, Cannes, German Commercial Award, Kurzundschön Film Festivali, Porsche Advertising Award, Caligari Award, New German Directors Showcase gibi ödüllere layık görülmüştür. Amaçlarının, insanla doğa arasındaki ilişkiye dikkat çekmek olduğunu belirten bu üç genç dahi: "Belki de eski bir dostu hatırlamanın zamanı gelmiştir..." diyor. İyi seyirler.

29 şubat 2012

Jean Yves Lemoigne - Foto Manipülasyon

Jean Yves Lemoigne, kariyerine DDB Paris`te sanat yönetmeni olarak başlar ve burada 5 yıl çalışmasının ardından yalnızca fotoğrafçılık yapmaya karar verir. Pek çok ünlü marka ve prestijli ajansla çalışan Jean-Yves Lemoigne`nin fotoğraf çalışmaları, Cannes Lions Festival, New York Festival, Clio, EPICA, Eurobest ve French Art Director Club tarafından ödüle layık görülmüştür. Genellikle Jean-Yves`in fotoğrafları gerçeküstüdür, mizah ve şehvet barındırır. İlginç, özgün ve yaratıcı bir üsluba sahip Lemoigne hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

28 şubat 2012

Ben Tour ve Sulu Boya Çalışmaları

1977 Toronto Kanada doğumlu Ben Tour`un, Ontario Sheridan College`de illüstrasyon dalında derecesi bulunmaktadır. Şu an British Columbia, Sunshine Coast`ta yaşayan Tour, resimlerinde insan, özellikle de kadın figürüne odaklı çalışmaktadır. Resimlerinde, boyanın yanı sıra akrilik, mürekkep, sprey boya gibi renklendiriciler de kullanır. BMW, Absolut, Nike, Burton Snowbord gibi büyük markalarla çalışan Tour`un, ABD, Kanada, Almanya genelinde pek çok galeride resimlerinin sergilenmesinin yanı sıra önemli dergilerde de çalışmalarına yer verilmiştir. Sanatçı hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

28 şubat 2012

Gotye - Easy Way Out

1980 Belçika doğumlu Avustralyalı müzisyen Gotye (Wouter "Wally" De Backer), 2011 yılında çıkan ve pek çok ödüle layık görülen Making Mirrors albümünün üçüncü şarkısı "Easy Way Out"a ilginç bir video çekti. Rutin, 360 dereceyi tamamlıyorsa tehlikelidir... Üç albümü bulunan Gotye, başta Avustralya olmak üzere uluslararası pek çok başarıya imza attı. Müzisyen hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

28 şubat 2012

Ione Rucquoi`nin İlginç Fotoğrafları

1975 Oxford doğumlu Ione Rucquoi, Londra Goldsmiths Üneversitesi tekstil bölümünü birincilikle bitirdi. 2000 yılından beri kişisel ve karma sergiler yapan Rucquoi, kişisel ilişkileri ve hayatında bir iletişim biçimi olarak gördüğü giyimi, fotoğrafçılığına da yön veren bir ilham kaynağı olarak tanımlamakta. Ione Rucquoi, fotoğraf çalışmalarının feminizmi yansıtmadığını; annelik, yaşam, ölüm, doğum, bereket temaları üzerinden kadınlık olduğunu dile getiriyor. Fotoğraflama sürecinin öncesinin ise bazen aylar aldığını; dekor, protez, ayrıntılı kostümler, makyaj gibi unsurların bir araya getirilerek kurgulanmasından büyük bir zevk aldığını belirtiyor. Terry O’Neill Fotoğrafçılık Ödülü, 2006 Fujifilm Distinctions Ödülü ve 2006 Exeter Contemporary Open en iyi fotoğraf ödülüne sahip Ione Rucquoi`nin çalışmaları The Sunday Times Magazine, The British Journal of Photography gibi dergilerde yer aldı. Sanatçı hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

27 şubat 2012

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore

84. Oscar ödülleri animasyon dalında en iyi kısa film "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" seçildi. Film, çocuk kitabı yazarı William Joyce tarafından kaleme alındı. Brandon Oldenburg`la William Joyce`un yönetmenliğini yaptığı film hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler.

27 şubat 2012

Shintaro Ohata

1975 Japonya, Hiroşima doğumlu Shintaro Ohata, çizdiği resimlere heykeller ekleyerek 3D ile 2D`yi ustaca birleştiren yaratıcı bir sanatçı. Bu çalışmalarında da günlük yaşamın çok da fark edilmeyen detaylarını, bir film karesiymişçesine aktaran Ohata, deprem sonrası her şeyin değiştiği japonya`da günlük yaşamın önemini vurgulamak için böyle bir sergi yaptığını belirtiyor. Pek çok kişisel ve karma sergisi bulunan Shintaro Ohata hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

27 şubat 2012

Rae Pakayla Biehn - "Double Exposure" Resimler

San Franciscolu ünlü sanatçı Rae Pakayla Biehn`a doğuştan şaşılık tanısı konur ve dört yaşına kadar, düzeltici üç göz operasyonu geçirir; artık hayatında gözlük vardır. Zamanla bu, insanlarla arasında çok önemli bir engel halini alır. Özellikle ergenlik dönemindeki bu izolasyon yıllarının tarifinin çok zor olduğunu belirten Rae Pakayla Biehn, kendisi için önemli iki şeyin özgüven ve yaşama zevki olduğunu söylüyor. 2009 yılında San Francisco Academy of Art Üniversitesinden mezun olan Pakayla, görme bozukluğuyla ilgili resim yapmak ister ve bambaşka bir tarz geliştirir. "double exposure" yanlışlıkla aynı negatif üzerine iki ayrı poz çekmek anlamına gelen bir fotoğrafçılık terimi ve Pakayla yağlıboyayla hazırladığı bu seriye ironi yaparak bu adı vermiş. Belki de bir rahatsızlığı avantaja dönüştürebilmenin ibretlik bir hikayesi... Rae Pakayla Biehn hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

kategoriler