degisikbir.com

internette ilgimizi çeken özgün uygulamalar, yeni fikirler, fotoğraf ve illüstrasyonlar.

25 şubat 2012

Alberto Seveso`nun Harika Çalışmaları

1976 İtalya, Milano doğumlu Alberto Seveso, dijital sanatlar, moda tasarımı ve çizimle ilgilenen bir illüstratör ve grafik tasarımcı. Siyah beyaz fotoğraflara renkli vektörler ekleyerek fantastik bir stil yaratan Seveso, tasarım okullarının çok önemli olduğunu; ancak tasarım hakkında hiçbir eğitim almadığını, 1993`te bir arkadaşının Photoshop`la tanıştırmasıyla hayatının yönlendiğini söylüyor. Özellikle özgün bir tarza sahip tasarımcıları sevdiğini, geçmişte Dave Mckean, Alessander Bavari gibi tasarımcılarından ilham aldığını; ancak şimdi kendi tarzını yolunda gitmeyi tercih ettiğinin altını çizen Alberto Seveso, sanat ve tasarım hakkında blogları okumaktan hoşlanıyormuş. Genç tasarımcılara ise usta olmak için tek yolun çok çalışmak olduğunu söyüyor. Alberto Seveso hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

24 şubat 2012

Angelika Kural - illüstrasyon

Polonya, Krakowlu 25 yaşındaki Angelika Kural, grafik tasarımcı ve dijital sanatçı. Bir reklam ajansında bir yıl çalıştıktan sonra Kural, serbest çalışmayı tercih etmiş. Tasarım konusundaki yeteneklerinin çoğunu kendi kendine öğrendiğini belirten Angelika, Deviantart gibi bazı portallara koyduğu çalışmalarına yönelik olumlu geri bildirimlerin kendini sonraki çalışmaları açısından, oldukça cesaretlendirdiğini ve motivasyonunu artırdığını söylüyor. Angelika Kural hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

24 şubat 2012

Yuksek - "Off the Wall"

Yönetmenliğini Romain Segaud yaptığı "Off The Wall" hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

24 şubat 2012

"Me and Edward" - Metamorphosis

2D ve 3D bilgisayar grafikleri diplomasına sahip olan Edward, duygularını, kelimeler ya da eylemlerden ziyade fotoğraflarla daha iyi anlatabildiğini; fotoğrafçılığı bir amaç değil bir araç olarak gördüğünü belirtiyor. Edward, genel olarak bütün sanat dallarına açık olduğunu; ancak fotoğrafı -yani insanların varlığını ve duygularını bir anlığına dondurulmasını- daha büyüleyici bulduğunu söylüyor. Kendi çalışmalarından da en çok spontan olanları beğeniyormuş. Herkesin bir maske arkasına saklandığını düşündüğü ve duygusal tarafıyla fotoğrafçı tarafını ayırmak istediği için takma isim kullandığını söyleyen Edward, gelecekte de şimdiki gibi yaratıcı olmayı diliyor. Sanatçı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

23 şubat 2012

Tatiana Arocha - Anthropologie "Scarf Scenes"

Tatiana Arocha, New york`ta yaşayan Kolombiyalı bir grafik tasarımcı ve illüstratör. Bu alanda, reklam ajanslarından televizyona pek çok ünlü markayla çalışmış. Dünya çapında en iyi 200 illüstratörden biri sayılan Tatiana`nın, uluslararası yayınlanmış pek çok tasarım ve sanat kitabı bulunmaktadır. 2006 yılında RESFEST`te tasarım ikonu olarak kabul edilen Arocha`nın çalışmaları Fader, XXL gibi dergilerde yayınlandı. Son zamanlarda Arocha, Balun üyeleriyle "Acopladitos!" adlı, çocuklar için kitap ve CD`den oluşan kapsamlı bir İspanyolca müzik eğitim seti hazırladı. Stop-motion tekniğiyle hazırlanan Anthropologie "Scarf Scenes" ise bir eşarp markası için hazırlanan başarılı bir reklam çalışması. Tatiana Arocha hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

23 şubat 2012

Cristina Otero`dan Harika Fotoğraflar

Henüz 16 yaşındaki İtalyan Cristina Otero, müthiş bir dahi! İlk bakışta olgunlaşmamış, sorunlu olarak görülmek istenmediğini söyleyen Otero, çalışmalarını "hayat gibi..." olarak tanımlıyor: dikenli ve böğürtlenli... İyi ve kötü yan yana... Salt güzeli ve güzelliği yadsıyan ve fotoğraflarına da bu deforme edilmişliği katan Otero, yüzleri sevdiği için genellikle portre çalışmakta. Daha şimdiden ülkesinin sınırlarını aşan bir unvana sahip genç İtalyan, bu yaşadığının bir hayal olduğunu; kendinin bile buna hala inanamadığını söylüyor. Cristina Otero hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

23 şubat 2012

Charis Tsevis - İllüstrasyon

Charis Tsevis, görsel tasarımcı olarak Atina`da yaşamaktadır. Milano ve Münih`te grafik tasarımı üzerine yüksek lisans yapan Tsevis`in Atina`da "Tsevis Görsel Sanatlar" adında bir stüdyosu bulunur. Bir sanat ve tasarım okulu olan AKTO Koleji`nde içerik tasarımı ve tipografi üzerine yarı zamanlı profesör olarak çalışan Charis Tsevis, pek çok ulusal ve uluslararası seminer ve konferans vermiştir. Yunanistan`ın en saygın tasarım ve bilgisayar dergilerinde; tasarım, gestalt psikolojisi, estetik, siberkültür ve bilgisayar geçmişi hakkında pek çok bildiri ve makale yayınlamıştır. Ayrıca Tsevis`in, Adobe Photoshop Dijital görüntüleme üzerine iki kitabı bulunmaktadır. Amerika Ulusal Basın Fotoğrafçıları Birliği tarafından ödüle layık görülen Tsevis, pek çok ünlü reklam ajansı, basın kuruluşu ve şirketle de çalışmaktadır. Aralarında kendi otoportresinin de bulunduğu aşağıda yer verdiğimiz çalışmalarda, parça bütün ilişkisi oldukça dikkat çekici. Charis Tsevis hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

23 şubat 2012

Tyler Carter - DreamGiver

DreamGiver, Brigham Young Üniversitesi, animasyon merkezinde Tyler Carter tarafından hazırlandı. Televizyon Sanatları ve Bilimleri Vakfı Akademisi tarafından, en iyi animasyon ve müzik kompozisyonlu en iyi animasyonlu hikaye dallarında ödüle layık görülen "DreamGiver" pek çok film festivalinde de gösterildi. Bireysel öğrenci projesi olarak başlanan filme, The BYU Center destek verdi. Filmin müzikleri, müzik direktörü Kory Katseanes`ın da aralarında bulunduğu, The BYU Filarmoni Orkestrası ve Okulu öğrencilerinden Lance Montgomery tarafından bestelendi. Filmin konusu ise şöyle: Bir yetimhanedeki çocuklara rüya dağıtan kanatlı, çırpı bacaklı DreamGiver, bir hata yapar ve hikaye, 2D`den 3D`ye sıçrar. DreamGiver`ı yazan ve yöneten Tyler Carter hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler.

22 şubat 2012

Christophe Gilbert - Foto Manipülasyon

Belçikalı Christophe Gilbert, reklam dünyasında çok tanınan bir fotoğrafçıdır. Çalışmalarında optik yanılsamaları kullanarak ortaya harika foto manipülasyonlar çıkarmakta. DDB, Euro RSCG, FCB, Ikea, Levi, LG Electronics, Mercedes, Ogilvy, Playstation, Publicis, Saatchi, Samsonite, TBWA, Toyota, Volkswagen, Young & Rubicam gibi pek çok önemli markayla çalışan Gilbert, ünlü bir araba fotoğrafçısı asistanı olarak 1980`lerin başında bu işe başlamış. Ancak şu an kullandığı tekniğin geliştirilmesi açısından, bu başlangıcın pek de faydalı olmadığını belirten Gilbert, kendisi için fotoğrafçılıkta en önemli şeyin "fikir" olduğunu söylüyor. Daha önce de foto manipülasyonlarına yer verdiğimiz Christophe Gilbert`ın işte yeni çalışmaları... Christophe Gilbert hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

22 şubat 2012

Malika Favre`den Minimal İllüstrasyonlar

Fransız Malika Favre, Londra`da, illüstratörlük ve sanat direktörlüğü yapmaktadır. Favre, İngiltere`ye taşınmadan önce Paris`te grafik tasarımı eğitimi aldı ve 2006 yılında Airside Tasarım Stüdyosuna katıldı. Wallpaper, The Sunday Times gibi çok büyük markalarla çalıştı. Airside`ı bırakan Malika, 2011 yılından beri bağımsız olarak farklı projeleri yürütmekte. Şimdilerde Penguin Classics`ten yeni baskısı çıkacak "Kama Sutra"nın ilginç kapak tasarımı ile karşımıza çıkacak Favre`nin; minimal, renkli ve yaramaz illüstrasyonları oldukça başarılı. Malika Favre hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Devami burada »

kategoriler